Kadın Kuaförüydü, Oto Lastikçi Olduİzmirli Tuğçe Yılmaz Pehlivanoğlu (28), kuaförlük mesleğini 10 yıl önce bırakıp oto lastik ustalığına geçti.
Balçova ilçesinde yaşayan Tuğçe Yılmaz Pehlivanoğlu, 12 yıl önce ortaokulu bitirdikten sonra kuaför çırağı oldu. Burada yaklaşık iki yıl çalışıp estetisyenlik ve kadın kuaförlüğü belgesi alan Pehlivanoğlu, kendi kuaför dükkanını açtı.

ÇOCUK OYUNCAĞI GİBİ

Genç kadın arta kalan zamanında, oto lastikçiliğiyle uğraşan eşi Hakan Pehlivanoğlu'nu ilgiyle izlemeye başladı. Bir süre sonra kuaför dükkanını kapatarak eşinin yanında oto lastik ustalığı işini öğrenmeye başladı.
Eşinin ilk başlarda oto lastik ustalığını yapamayacağına inandığını söyleyen Tuğçe Yılmaz Pehlivanoğlu, "Ancak her zaman beni destekledi. Her an bana bu işin nasıl yapılacağını öğretti. Sonuç olarak yarım saatte 3 otomobilin lastiğini değiştiren Tuğçe Usta oldum.
Normalde erkek ustalar yarım saatte 1 otomobilin lastiğini anca değiştirir. Ama benim için lastik değiştirmek, tamiratını yapmak çocuk oyuncağı. Lastikleri tamir ederken aralarında sanki uçuyor gibi hissediyorum kendimi" dedi. Nam-ı diğer Tuğçe Usta, sabahtan akşama kadar yüksek tempoyla 50'ye yakın aracın lastiğini değiştirdiğini sözlerine ekledi. On parmağında on marifet olan genç kadın, "Kuaförlükten sonra kısa bir süre marangoz ustalığı yaptım. Daha sonra bu işe girdim ancak burada da sadece lastik tamiratı yapmıyorum. Rot ve balans ayarları yanı sıra far ayarıyla araç arıza tespiti yapabiliyorum. Bu işi büyük bir keyif alarak yapıyorum" diye konuştu.

"İLK BAKIŞTA BANA GÜVENMİYORLAR"

Erkek müşterilerinin kendisiyle ilk karşılaştığında şaşırdıklarını söyleyen Pehlivanoğlu, "İlk başlarda araçlarını bana emanet etmek istemiyorlar. İşimi yaparken karışmaya çalışıyorlar. Ancak sonra benim işimi çok iyi yaptığımı gördüklerinde takdir ediyorlar. Şimdiye kadar meraklı bakışlar dışında bir hareketle karşılaşmadım. En unutamadığım olay ise bir müşteri, lastiğini değiştirdikten sonra eşlerini getirip, 'Bak hanım. Başka kadınlar ne işler yapıyor' diye beni gösterdi. Bu unutamadığım bir anı" dedi.

TANSU EDİP GÖKBUDAK
Kadın Kuaförüydü, Oto Lastikçi Oldu